Pomenovanie šalvia pochádza z latinského salvus, čo znamená zdravý alebo salvare teda liečiť. Je to dvojročná liečivá bylina, či poloker s drevnatejúcimi stonkami v alebo spodnej časti a chlpatými podlhovastými sivými listami. Listy šíria trošku horkastú korenistú vôňu. Jej kvety sú fialové a vytvárajú prasleny.
Aby bol účinok šalvie čo najväčší, je potrebné bylinky zbierať na poludnie a v období krátko pred kvitnutím od mája do júla, ale aj v období jesene, najmä v septembri.
Vďaka svojim horkým látkam pomáha zlepšovať trávenie a zároveň znižuje hladinu tuku v krvi. Vo forme kloktadla alebo počas žuvania má protizápalové účinky. Pomáha predovšetkým pri zápaloch v ústnej dutine, hrdla alebo zubov.
Pri intenzívnom potení pomáha v gynekológii pri návaloch najmä počas menopauzy, ale aj na potlačenie nežiadúceho potenia. Popri levanduli je jedinou liečivou rastlinou, ktorá pomáha pri nočnom potení.
Šalvia sa osvedčila aj pri dermatitídach, teda zápalových ochoreniach kože. Na postihnuté miesto na koži sa prikladá rozmliaždený šalviový list, alebo záparové vrecúška namočené v šalviovom výluhu.
Príprava čaju:
Čerstvú alebo sušenú šalviu lekársku zalejeme 1 šálkou vriacej vody.
Lúhujeme prikryté 5 minút, aby sa zachovali vonné silice a neunikli po vylúhovaní. Skondenzovanú paru vylejeme naspäť do hrnčeka, aby sme neprišli o pozitívne aromatické látky.
Pre silnejší účinok trieslovín pri potení alebo zapálenom hrdle je potrebné lúhovať až 10 minút.
Čaj je vhodné piť vlažný, nie horúci.
Pripravujeme ho vždy čerstvý, bezprostredne pred použitím.
Doporučené je užívať bylinkový čaj so šalviovým výluhom 1-2 krát denne.
