Späť na Blog

Čistec rovný je trváca bylina s rozkonáreným, hľuznatým podzemkom s výškou asi 20 – 60 cm, stonka priama alebo vystúpavá, rozkonárená, husto chlpatá, listy vajcovité až kopijovité, vrúbkovano pílkovité alebo takmer celistvookrajové. Kvety sú 1 – 2 cm dlhé, korunu majú žltú, na dolnom pysku nachovo bodkovanú, sú sediace, laloky dolného pysku širké a tupé, kalich bez vyčnievajúcich rebier, usporiadané v papraslenoch v pazuchách listeňov.

Kvitne v máji až septembri a je hmyzoopelivý. Plodom sú podlhovasté veľké hnedé tvrdky, v strede so zreteľným rebrom.

Čistec pochádza z južnej a strednej Európy a Balkánu. Na Slovensku sa vyskytuje hojne, vo vyšších horských oblastiach roztrúsene na výslnných kamenistých stranách, na medziach, okrajoch lesov, najmä v dubinách a agátových lesoch. Obľubuje vápnité a kamenisté hlbšie pôdy. Rastie v krasových územiach. Môže sa získať zberom z prírody.

Obsahové látky sú betonicín, cholín, trigonelín, stachydrín, alantoín, iridoidový glykozid (harpagozid), silica, triesloviny, horčiny a i.

Protizápalové pôsobenie vďaka alantoínu a harpagozidu urýchľuje hojenie vnútorných rán v tráviacom trakte. Triesloviny majú sťahujúci účinok (adstringens) a horčiny povzbudzujúce trávenie. Účinkuje proti hnačkovým ochoreniam (antidiaroikum) a pri zápaloch ústnej dutiny.

FYTOPHARMA lístky šedé malé 6 piktogram

Použitie:

ZÁPAR

Pripraví sa z 1/2 – 1 lyžičky na 2 dcl vody.  Nechá sa vylúhovať 10 minúť, pije sa 2 – 3 krát denne. Usušená kvitnúca vňať sa používa na prípravu záparu, odvaru, pri črevnej viróze. Pri nehojacich sa kožných ranách sa odporúča použiť zápar a na vyplachovanie úst a kloktanie (gargarizmatikum).

KÚPEĽ ALEBO MASÁŽ

V minulosti sa v ľudovom liečiteľstve používal zápar z vňate čistca – Stachydis herba aj na čistenie krvi, pri reumatických ochoreniach (masáž) a pri dne. Predpokladá sa, že za tento účinok sú zodpovedné predovšetkým iridoidové glykozidy. Čistec sa používal na očistný kúpeľ aj pri „urieknutí“ detí i dospelých, ktoré mali sprevádzať prejavy ako nutkanie na zvracanie, bolesti žalúdka, nízky tlak a s tým súvisiaca bolesť hlavy, celková úzkosť a pod.

 

 

Zdroj:  LIEČIVÉ RASTLINY,  č. 1/2018, roč. 55, strana 31

 

Späť na Blog