Späť na Blog
echinacea purpurová (Echinacea purpurea) prechladnutie, dýchacie cesty, akné, antibiotikum

Echinacea purpurea (L.) Moench., echinacea purpurová; E. angustifolia DC., e. úzkolistá; , E. pallida (Nutt.) Nutt. e. bledá sú rôzne druhy rodu Echinacea, čeľade Asteraceae, pôvodom z oblastí Severnej Ameriky, ktoré predstavovali dôležitú súčasť tradičnej medicíny pôvodných obyvateľov tejto oblasti. V súčasnosti sa hojne pestuje u nás, ako liečivá aj ako okrasná rastlina.

Medzi hlavné obsahové látky echinacey patria deriváty kyseliny škoricovej, fenyletanoidy, alkamidy a polysacharidy. Etanolový extrakt koreňa echinacey sa u adolescentov a dospelých odporúča ako tradičný rastlinný liek vnútorne pri prechladnutí, zatiaľ čo vodný extrakt koreňa sa odporúča zvonka na odstránenie kožných pupienkov pri miernom akné. U malých detí sú veľmi častým ochorením infekcie horných dýchacích ciest (ako napr. rinitída, nasofaryngitída, tonzilitída, ale aj zápal stredného ucha).

Ide prevažne o vírusové infekcie, na ktoré sú deti v porovnaní s dospelými náchylnejšie. Liečba môže byť zdĺhavejšia a tak sa hľadajú aj kombinácie liečiv/látok (aj prírodných), ktoré by mohli byť výhodné a účinné.

Randomizovaná klinická štúdia uverejnená v časopise America Journal of Otolaryngology (2020), ktorá sa realizovala v Egypte v období rokov 2015 – 2018, mala za cieľ posúdiť účinnosť kombinácie makrolidových antibiotík s komerčne dostupným prípravkom s obsahom echinacey. Do štúdie bolo zapojených 300 pediatrických pacientov (dievčatá i chlapci vo veku od 5 do 16 rokov), ktorí trpeli najmä opakovanou tonzilitídou, prípadne mali indikovanú tonzilektómiu (odstránenie krčných mandlí).

100 pacientov v jednej zhodnotených skupín dostávalo vrámci profylaktickej liečby 6 dní počas 6 mesiacov nielen antibiotikum, ale aj 3 x denne extrakt z echinacey 5 ml (= 250 mg extraktu koreňa echinacey štandardizovaného na obsah celkových polyfenolov 4 %). Výsledky štúdie ukázali, že u pacientov, ktorí užívali kombináciu antibiotika a echinacey, sa zaznamenalo významne menej záchvatov kašľa počas tonzilitídy v porovnaní s pacientmi, ktorí užívali len samotné antibiotikum. Pridanie echinacey k štandardnej terapii sa ukázalo ako prospešné. 

Ďalšia klinická štúdia zameraná na podávanie extraktu echinacey deťom, vychádzala z poznatku, že 30 % vírusových respiračných infekcií u detí sekundárne prechádza do komplikovanej bakteriálnej infekcie spojenej so zápalom pľúc, sinusitídou alebo zápalom stredného ucha, kedy už je nevyhnutné podanie antibiotika.

Cieľom klinickej štúdie publikovanej v časopise European Journal of Medical Research (2021) bolo overenie efektivity užívania echinacey (komerčný prípravok určený deťom) v prevencii vírusových respiračných infekcií a zároveň v prevencii sekundárnych bakteriálnych komplikácií na zníženie miery antibiotickej preskripcie udetí. Do švajčiarskej štúdie, ktorá bola realizovaná od novembra 2016 do augusta 2017, bolo zapojených 203 detí vo veku od 4 do 12 rokov, ktoré boli rozdelené do dvoch skupín.

echinace

Jedna dostávala prípravok s echinaceou pre deti (etanolový extrakt z vňate a koreňa echinacey 400 mg) a druhá skupina 50 mg vitamín C 3 x denne. Dáta sa zbierali počas 4 mesiacov. Výsledkom štúdie bolo zlepšenie, alebo významné zlepšenie odolnosti dieťaťa v prípade užívania echinacey.

V porovnaní so skupinou užívajúcou vitamín C to bolo o viacej ako 30 %. Sekundárne komplikácie následkom vírusovej infekcie dýchacích ciest sa v „echinaceovej“ skupine znížili o 65 % a predpisovanie antibiotík až o 76 %, čo predstavuje zníženie počtu dní antibiotickej liečby o približne 5 dní na dieťa na rok.

Akútny kašeľ následkom vírusovej infekcie je u detí veľmi bežným symptómom. Na zmiernenie príznakov vírusových, ale aj bakteriálnych infekcií sú na pultoch lekární dostupné rôzne prípravky s obsahom prírodných látok, rastlinných extraktov a liečivých rastlín. Častou zložkou týchto prípravkov je list skorocelu kopijovitého, kvet bazy čiernej, kvet lipy, či vňať dúšky materinej.

 

AUTORKY ČLÁNKU:
doc. PharmDr. Silvia Bittner Fialová, PhD.
PharmDr. et Mgr. Elena Kurin, PhD.

Použitá literatúra je dostupná u autoriek článku.

Späť na Blog