Späť na Blog
praslička roľná, Equisetum arvense

Hlavnou liečivou zložkou prasličky je kyselina kremičitá, ktorá je ľahko rozpustná vo vode. Dobre preniká nielen do moču, ale aj do kože slizníc. Vyskytuje sa predovšetkým na miestach, kde prebiehajú hojivé procesy, ale aj v poškodených cievach a v stenách patologicky zmenených vlásočníc, ktoré majú zvýšenú priepustnosť a lámavosť.

Keďže ovplyvňuje regeneračné procesy v cievnej stene, ordinuje sa ako pomocný liek pri ateroskleróze (najmä v začiatočnom štádiu, resp. v prevencii). Podobne pri stavoch, pri ktorých buď hrozí, alebo už nastalo kapilárne krvácanie. Rovnaký význam má pri hojivých procesoch v pľúcach. Preto sa praslička oddávna užívala ako súčasť čajovín pri pľúcnej tuberkulóze, ktorá nie je ani v našich oblastiach dodnes úplne eradikovaná.

Pri vylučovaní močom má kyselina kremičitá funkciu ochranného koloidu; udržiava rovnováhu medzi koloidmi a kryštaloidmi. Túto jej vlastnosť možno využiť tak pri liečbe a prevencii močových kameňov, ako aj pri zápale močových ciest.

 

Zvonka sa používa na kúpele, oplachovanie a bylinkové obklady pri chronických hnisavých kožných afektoch a to buď samostatne, alebo v kombinácii.

Výskyt vedľajších účinkov pri nadmerne vysokých dávkach je ojedinelý. Ale aj v takých prípadoch môže ísť o zámenu s inými liečivými druhmi prasličky.

Rastlina je súčasťou množstva farmaceuticky pripravovaných čajovín so širokou liečebnou paletou. Má uniformný strohý výzor a nemá žiadneho kvetu; obsahových látok má však hojnosť.

Praslička obľubuje vlhkejšie stanoviská. Vyskytuje sa na okrajoch lesov, na úhoroch, v cestných priekopách a nekultivovaných priestoroch. Je to trvácna bylina s dvojtvarovými článkovanými stonkami. Letné stonky sú praslenovité, rozkonárené, zelené, vysoké až do 60 cm.

 

Autor článku:  MUDr. K. Mika

Zdroj:  LIEČIVÉ RASTLINY 2/2023, 60 ročník, str. 65, vydavateľ HERBA, s.r.o.

FYTOPHARMA 5 lístky šedé malé piktogram
praslička roľná, Equisetum arvense
Späť na Blog