Späť na Blog
rumančček harmanček kamilky chamomilla recutita

Je jednou z najstarších liečivých byliniek. Harmanček, inými slovami kamilky alebo rumanček pôsobí protizápalovo. Obľúbený je najmä ako vynikajúci domáci prostriedok s protizápalovým pôsobením na kožu i sliznice a to najmä pri zápaly ústnej dutine a nosohltane. Okrem toho navyše pomáha pri nadúvaní, kŕčoch a tráviacich ťažkostiach. Inými slovami dokáže pomôcť aj pri hnačkách. Ukľudňuje pri suchom kašli a tiež škriabaní v hrdle. Veľmi dobre napomáha uzdraveniu pokožky po popáleninách a pri zapálených ranách.

A preto rumanček pôsobí protizápalovo.

Maximálny obsah účinných látok má rumanček kamilkový, ktorý rastie na poliach s obilím. Okrem čaju sa často používa aj na inhalácie, výplachy a kúpele.

Jednoročná bylinka má výšku približne 10 až 40 cm. Žlté kvety bylinky sú obojpohlavné a biele lupienky sú samičie. Kvitne od mája do augusta.

Rastie na zle obrábaných poliach. Často môžeme nájsť rumanček aj na lúkach a pasienkoch. Bylinka má biele okrajové jazykovité kvety, ktoré sú vnútri duté a vyznačujú sa prekrásnou charakteristickou príjemnou vôňou. Keďže sú kvety rumančeka veľmi jemné, je teda najvhodnejší jeho ručný zber. Sušiť by sa mal v tieni na vetranom mieste. Preto by sme ho nemali premiešavať ani obracať, pretože jeho jemné kvety začnú rozpadávať.

 

Aké sú rozdiely u rumančeka?

Zásadný rozdiel môžeme pozorovať medzi rumančekom kamilkovým a rumančekom roľným. Teda by sme mali vedieť, že rumanček roľný nie je používaný na medicínske účely. Rumanček kamilkový má duté kvetné lôžko a príjemne intenzívne voní. Naopak rumanček roľný má plné kvetné lôžko a skôr nepríjemne vonia.

 

“Schopnosť tíšiť človeku bolesť prepožičal Stvoriteľ rumančeku.
Kvitne a čaká na toho, koho umára boľavé brucho.”
KarlHeinz Waggerl – Heiteren Herbarium



Recept na čaj:
čerstvý:  2 – 3 ČL kvetov
sušený:  1 – 2 ČL kvetov

Kvety zalejeme 2 dcl vriacej vody a necháme prikryté 10 minút lúhovať. Čaj pijeme 3 až 4 krát denne po dúškoch vždy čerstvo pripravený, ideálne nesladený.

 

Recept na parný kúpeľ – inhaláciu:
2 PL kvetov na 1 l horúcej vody.

 

Recept na kúpeľ:
50 g kvetov na 10 l horúcej vody

rumanček harmanček kamilky chamomiles
Späť na Blog