Plantago lanceolata L., skorocel kopijovitý (Plantaginaceae) je trváca rastlina s typickými kopijovitými listami usporiadanými v prízemnej ružici. Listy sú bohaté na slizy, iridoidy a fenyletanoidy. Práve vďaka obsahu slizov sa list skorocelu odporúča ako tradičný liek na zmiernenie podráždenia sliznice pri suchom kašli.
Adhezívne polysacharidy, ako napr. arabinogalaktány, vytvárajú na sliznici vrstvu a tak mechanicky bránia dráždeniu nervových zakončení. Táto vrstva v konečnom dôsledku vedie z zmierneniu kašľu.
Klinické štúdie realizované na pacientoch rôznych vekových skupín, vrátane detí starších ako 1 rok, preukázali účinnosť skorocelu (vo forme sirupu) pri akútnych respiračných infekciách spojených s dráždivým kašľom. Na vzorke 593 pacientov (vrátane detí) došlo po 3 až 14 dňoch liečby k výraznej redukcii bolestí hrdla a dráždivého kašľa.
V klinických štúdiách realizovaných s deťmi, ktoré boli publikované v posledných rokoch, je väčšinou skorocel súčasťou kombinovaných prípravkov proti kašľu spojeného s infekčnými respiračnými ochoreniami. Išlo o prípravky s obsahom látok zo skorocelu, grindélie, slamihy a medu, prípadne o zmes látok zo skorocelu, slezu, omanu, slamihy a medu. Ukázalo sa, že uvedené zmesi účinne potláčali kašeľ v detskej populácii.
AUTORKY ČLÁNKU:
doc. PharmDr. Silvia Bittner Fialová, PhD.
PharmDr. et Mgr. Elena Kurin, PhD.
Použitá literatúra je dostupná u autoriek článku.