Späť na Blog
FYTOPHARMA Ginkgo na pamäť

Pre správne fungovanie mozgu je dôležitá správna životospráva aj dostatok spánku. Zlepšiť si pamäť, chrániť sa pred stratou výkonnosti a bystrosti mozgu, či rýchlejšie sa učiť môžete pomocou rôznych cvičení a aj vďaka bylinkám. O tom, že bylinkové čaje zvyšujú obranyschopnosť, vedeli už dávno naši predkovia. Aj v dnešných dňoch nám bylinky pomôžu s problémami, ktoré nás trápia. Ide najmä o zlepšenie pamäte a fungovanie celého mozgu. Zaujíma vás, ktoré metódy a bylinky sú tie najúčinnejšie?  Začnime teda dobre známymi bylinami, ako je žen-šen, či gingko. Obidve poznali už starí Čiňania a s obľubou ich využívali v dobovej medicíne. No naši prarodičia mali k dispozícii nemenej zaujímavé a účinné rastliny. Možno vás prekvapí, keď si prečítate, že rozmarín sa nepoužíva iba v kuchyni a šalvia neslúžia iba na nachladnutie. Obidve byliny rovnako dobre podporia aj činnosť vašej pamäte.  

Ako si zoženiem bylinky na podporu pamäte?

Dnešný život málokomu umožňuje vyhľadávať, zbierať a sušiť si bylinky, ako to robili naši predkovia a aj samotná receptúra, teda ten správny pomer byliniek, postupne vypadáva zo znalostí súčasnej generácie. Našťastie sú tu jednotlivci a inštitúcie, či firmy, ktoré si túto odbornosť nie len udržiavajú, ale aj prehlbujú. Vďaka najnovších výskumov rastlín receptúry starostlivo pripravujú vo vybavených laboratóriách certifikovaní odborníci s príslušným vzdelaním. Pripravujú ich síce z tradičného základu a výberu bylín, ale kombinujú ich s liečivými rastlinami, ktorých účinky sa preskúmali a overili posledné desaťročia. Takto vznikol aj bylinný čaj na dobrú pamäť od FYTOPHARMY, v ktorom sa nachádza výber najúčinnejších rastlín stimulujúcich pamäť v tom správnom pomere. Navyše, práve FYTOPHARMA, si nadštandardne potrpí na kvalitu výroby. Do čajov sú využité iba účinne časti bylín, výroba je čistá, bylinky pochádzajú od dlhoročných overených partnerov a nad celým procesom bdie moderné laboratórium. V bylinnom čaji na dobrú pamäť nájdete:

Gingko 

Gingko (ginko) je veľmi uznávané pre zlepšenie pamäťových schopností. Bráni tvorbe beta amyloidných proteínov, ktoré spôsobujú Alzheimerovu chorobu a je výbornou prevenciou proti poklesu kognitívnych funkcií u starších ľudí. Slúži i ako stimulant učenia u ľudí, ktorí trpia demenciou.

Žen – šen

Rastlinná látka žen – šen pomáha telu adaptovať sa na stres a prekonávať únavu. Obsahuje saponiny ginsenosidy, ktoré sú známe ako panaxosidy, a tieto aktivujú nerové bunky v hipokampusu. Táto bylinka krátkodobo pôsobí aj ako okamžitá vzpruha pri veľkom fyzickom výkone, no i pri psychickom vypätí.

Rozmarín 

Rozmarín má široké spektrum využitia. Je nápomocný pri bolesti svalov a kĺbov, ale aj vypadávaniu vlasov. Okrem toho je známy ako bylinka, ktorá zvyšuje kapacitu pamäte a posilňuje schopnosť sústrediť sa. 

 

FYTOPHARMA 5 lístky šedé malé piktogram

Šalvia lekárska

Šalviu väčšina z nás pozná ako účinnú bylinku pri prechladnutí a respiračných chorobách, ale už menej často sa o nej vie, že má blahodarný účinok aj na mozog. Pitie šalviového čaju podporuje činnosť pamäte.  
Ale opomenúť nemusíme ani ostatné byliny. Pupočník ázijský je adaptogen s antimikrobiálnymi protizápalovými vlastnosťami, ktorý prekrvuje mozog a používa sa ako mozgové tonikum, či bakopa drobnolistá s jej antioxidačnými účinkami porovnateľnými s účinkom vitamínom E, blokuje tvorbu amyloidných proteínov a obidve sa taktiež používajú na zlepšenie funkcie mozgu.  Medzi obľúbené bylinky na stimuláciu a prechádzanie Alzheimerovej choroby sa odporúčajú aj rozchodnica ružová, šalvia, kurkuma či fenikel.

Priaznivé účinky zeleného čaju

Nezabudnime na iné čaje. Na ochranu pamäte sa vďaka antioxidačným účinkom odporúča aj zelený čaj. Oproti čiernemu čaju ponúka výhodu, že jeho účinnosť je v ľudskom tele citeľná aj týždeň po vypití. Zelený čaj navyše zvyšuje odolnosť srdca i znižuje krvný tlak. Pravidelné pitie zeleného čaju má teda širšie priaznivé účinky na organizmus.  

K bylinkovému čaju pridajte aj pamäťové techniky

Existuje množstvo mentálnych techník a metód, ako účinne zlepšiť pamäť a na internete nájdete aj konkrétne sady úloh. Niektoré z pamäťových techník sú veľmi jednoduché a ihneď aplikovateľné. Medzi ne patrí vymýšľanie bláznivých asociácií na veci, ktoré si chceme zapamätať, ale taktiež dostatok spánku, cvičenie, smiech či zorganizovanie si myšlienok. Iné sú viac systematické, podobajú sa práci. Našli sme pre vás niekoľko tipov napríklad na tejto stránke.

Prírodné tipy na zlepšenie pamäte i koncentrácie

Ak vám na vašom mozgu záleží a chcete pre svoju pamäť urobiť viac, môžete do svojho života zaradiť ďalšie pravidelné aktivity. Mnohí si pochvaľujú meditáciu, ktorá pomáha aj proti stresu či bolestiam. Vyhraďte si tiež dostatočný čas na spánok. Jeho nedostatok je často spojený so zhoršením pamäte. Pridajte určite aj cvičenie, ktoré je dôležité pre fyzickú i duševnú pohodu. Nezabudnite na fakt, že mozgu nestačí, že mu „kúpite“ pár zošitov sudoku, či krížoviek. Po čase sa pre neho stanú bežnými a potrebuje zložitejšie úlohy, inak opäť stagnuje, či dokonca upadá. Našťastie je internet plný rébusov, hlavolamov a iných úloh na trénovanie mozgu a pamäte. Príjemnú zábavu a nezabudnite si k lúšteniu navariť dobrý čaj z byliniek na podporu mozgu a pamäte.

Späť na Blog