Späť na Blog
FYTOPHARMA rimbaba kvet

Poznáme to asi všetci – len čo nás rozbolí hlava, už sa prehrabávame v lekárničke, v peňaženke alebo v kabelke a hľadáme tabletku proti bolesti. Takéto riešenie však nie je veľmi šťastné. Lieky totiž často zaťažujú žalúdok a pečeň, čím si koledujeme o ďalší problém. Navyše, nemali by sme ich brať dlhodobo. Pokiaľ teda často trpíte bolesťami hlavy, skúste na to ísť z opačného konca. Čo tak prírodná lekáreň?

Bolesti hlavy bývajú rôzne. Poznáme bolesť bodavú, pulzujúcu, dunivú alebo tupú a zasahuje buď celú oblasť hlavy… Alebo len čelo, záhlavie, šiju či spánky. Našťastie, s každou bolesťou sa dá účinne zabojovať. Máme pre vás zopár tipov, ako ju zahnať jednorazovo, ale tiež ako takejto bolesti dlhodobo predchádzať.

Pokiaľ trpíte migrénami, pulzujúca bolesť, postihujúca len jednu stranu hlavy. Nie je pre vás ničím neznámym a objavia sa aj ďalšie nepríjemné príznaky. Človek trpiaci migrénou neznesie intenzívne svetlo a zvuky. Často sa pridajú poruchy videnia sprevádzané pocitmi na zvracanie alebo odpadnutie.

 

Dôležitý je pitný režim

Pitný režim sa neoplatí podceňovať, nedostatok tekutín môže byť sám od seba príčinou bolesti hlavy. Aby vaše telo vedelo správne fungovať, potrebuje dostatočné množstvo tekutín prijaté priebežne počas dňa. Ak to zanedbáte, krv v tele zhustne, spomalí sa zásobovanie buniek kyslíkom a vás začne bolieť hlava. Pokiaľ teda pocítite, že to na vás opäť ide, skúste na posedenie vypiť dva poháre čistej vody alebo minerálky, vo väčšine prípadov to funguje.

Do pitného režimu však nerátajte kávu. Tá telo skôr dehydruje. Účinok by bol teda úplne opačný. Uľaviť by sa vám malo po stolovej alebo minerálnej vode, veľmi dobré sú bylinné a ovocné čaje, riedené džúsy či ovocné šťavy.

 

Studený aj teplý obklad

Ak tekutiny nepomohli a bolesť naberá na intenzite, vyskúšajte studený obklad. Výborný je studený gélový vankúšik alebo drvené ľadové kocky. Zabaľte ich do látky a na tri minúty si ich priložte na čelo, šiju alebo spánky – podľa toho, na ktorom mieste pociťujete najväčšie napätie. Po chvíli si dajte krátku pauzu a potom znova priložte. Tento proces zopakujte niekoľkokrát po sebe.

Ak vás hlava bolí z dôvodu veľkého stresu alebo sa pridružila k stuhnutej krčnej chrbtici či upchatým dutinám, postup je rovnaký. Avšak studený obklad vymeňte radšej za teplý.

FYTOPHARMA 1 lístok šedý piktogram

Udržujte si hladinu horčíka

O horčíku, alebo inak povedané – o magnéziu, ste už počuli určite. Je to stopový prvok, ktorý je pre ľudský organizmus veľmi dôležitý. Uvoľňuje kŕče, pomáha pri bolestiach hlavy a taktiež pri migréne. Dopĺňať si ho môžete prirodzene – potravinami, ktoré ho obsahujú, čiže listovou zeleninou, banánmi, marhuľami, slivkami, figami, nachádza sa aj v rybách, strukovinách či rôznych orieškoch, alebo siahnite po magnéziových tabletkách či šumivých nápojoch.

Bylinky v boji proti migréne

Ak vám chémia príliš nevonia a radi by ste sa jej čo najviac vyhli, určite siahnite po prírodnej medicíne. Ľudia si predsa po celé stáročia pomáhali bylinkami, ktoré sú oveľa šetrnejšie k nášmu organizmu, prečo v tom teda nepokračovať? Ako na všetko, aj na zmiernenie bolesti hlavy či migrény existujú účinné bylinky. Môžeme spomenúť mätu, levanduľu, rozchodnicu, medovku, no azda najúčinnejšia spomedzi všetkých je rimbaba.

Rimbaba a jej účinky

„V Anglicku sa rimbaba už stáročia používala pri znižovaní horúčky a bolestiach hlavy,“ vyhlásil pre rakúske noviny Kleine Zeitung Rudolf Bauer, riaditeľ Ústavu farmaceutických vied na univerzite v Grazi. Jej ohromujúce účinky sú v súčasnosti podložené už aj vedecky. Ak teda budete rimbabe dôverovať a užívať ju pravidelne, môžete očakávať zmiernenie prejavov migrény, ako aj jej nepríjemných sprievodných symptómov, ktoré sme spomenuli vyššie.

Vňať rimbaby obyčajnej a jej účinky na naše zdravie sú momentálne predmetom rôznych odborných diskusií. Na základe farmakologických štúdií jej vňate a partenolidov sa predpokladá trojitý mechanizmus účinku, a to protizápalová aktivita, účinok na trombocyty a inhibícia väzby sérotonínu na receptor.

 

Čaj proti bolesti hlavy

Ak teda trpíte migrénami viac, ako je únosné, máme pre vás dobrú správu. FYTOPHARMA pre vás skombinovala a vytvorila tú správnu zmes účinných častí bylín v boji proti tomuto extrémne nepríjemnému problému. Pri akútnych záchvatoch migrény je na čaj s obsiahnutou rimbabou už trochu neskoro, preto je dôležité, aby ste ho užívali pravidelne, len vtedy môžete očakávať želaný účinok, ktorý sa dostaví po troch až šiestich mesiacoch.

FYTOPHARMA lístky 6 piktogram

Podľa expertov sa bylinka vo všeobecnosti znáša veľmi dobre, nie je však vhodná pre tehotné ženy a pre ľudí alergických na zložnokveté rastliny.

Keďže je u nás vo FYTOPHARME kvalita prvoradá, môžete sa spoľahnúť na správny pomer byliniek, z ktorých využívame len ich účinné časti pre maximálny efekt bylín. Bylinný čaj pri bolestiach hlavy sa tak môže stať vaším každodenným spoločníkom a pomocníkom v boji proti bolestiam hlavy

Späť na Blog