Späť na Blog
chaluha bublinatá, bublinatka

Chaluha bublinatá obsahuje jód, ktorý ovplyvňuje hormón štítnej žľazy. Ľudovo sa nazýva aj morská riasa alebo Bublinatka. Je olivovo až žltohnedo sfarbená pásikovitá riasa dorastajúca až do dĺžky 100 cm. Na stielke sa nachádzajú bublinky – mechúriky, naplnené plynom, ktoré túto riasu nadnášajú. Vyskytuje sa na morských útesoch na pobreží Atlantického oceánu, Severného a Baltského mora.

Je veľmi obľúbenou potravinou a veľmi účinnou čajovinou.

Účinnou látkou chaluhy je jód vo forme anorganických solí alebo organických zlúčenín. Práve jód obsiahnutý v riase vyvoláva zvýšenú tvorbu hormónu štítnej žľazy, čím sa urýchľuje látková premena. Chudnutie je v období leta veľmi obľúbené.

Úpravou jedálneho lístka môžeme veľa zmeniť a kto má rád kúpele, iste ocení aj prísadu do kúpeľa, ktorá pôsobí aj na našu pokožku. Je však dôležité vedieť, že riasy majú nie veľmi príjemnú vôňu, avšak v niektorých zmesiach sa táto aróma dopĺňa prímesou obľúbených aromatických byliniek, aby nám ju zjemnili. Výbornú kombináciu s chaluhou tvorí mate, mäta a baza čierna i ďalšie kvety a vňate.

Späť na Blog