Späť na Blog
baza čierna (Adoxaceae) prechladnutie, kašeľ, dýchacie cesty, protizápalové, antioxidačné, skrátenie doby liečenia prechladnutia

Kvet bazy patrí medzi tradičné rastlinné liečivá s dlhodobou tradíciou používania pri prechladnutí. Fenolové zložky, na ktoré je baza bohatá, majú protizápalové, antimikrobiálne antioxidačné pôsobenie. Obsiahnutá silica a slizy pomáhajú zmierniť kašeľ.

Zo sušených kvetov sa pripravuje zápar, ktorý sa odporúča aplikovať už pri prvých príznakoch prechladnutia. Európska lieková agentúra odporúča použitie bazy u detí od 12 rokov, ale dôvodom je nedostatok klinických štúdií, či skúšok na toxicitu v pediatrickej populácii.

Sambucus nigra L. (baza čierna, Adoxaceae) je ker s celoeurópskym rozšírením, pre ktorý sú typické žltobiele kvety usporiadané v plochých chocholíkovitých súkvetiach. Kvety bazy sú bohaté najmä na flavonoidy kvercetínového typu, obsahujú silicu, deriváty kyseliny škoricovej vrátane amidov, slizy, triesloviny a triterpénové kyseliny.

Za posledné roky však pribúdajú klinické štúdie s deťmi, ktorým boli aplikované prípravky s obsahom plodov bazy čiernej, ktoré sú navyše bohaté na obsah protizápalových antokyánov, s cieľom zvýšenia odolnosti organizmu predchádzať infekciám dýchacích ciest a skrátením doby liečenia prechladnutia. Ich výsledky sú väčšinou priaznivé z pohľadu účinnosti i bezpečnosti. Vzhľadom na charakter obsahových látok kvetov bazy čiernej a dlhodobú tradíciu v používaní sa pri dodržaní odporučenej dávky a doby používania nepredpokladá negatívny dopad na zdravie dieťaťa.

 

AUTORKY ČLÁNKU:
doc. PharmDr. Silvia Bittner Fialová, PhD.
PharmDr. et Mgr. Elena Kurin, PhD.

Použitá literatúra je dostupná u autoriek článku.

baza čierna
Späť na Blog