Späť na Blog
FYTOPARMA šalvia lekárska listy

Pomenovanie šalvia pochádza z latinského salvus, čo znamená zdravý alebo salvare teda liečiť.  Šalvia lekárska je dvojročná liečivá bylina, či poloker s drevnatejúcimi stonkami v spodnej časti a chlpatými podlhovastými sivými listami. Listy do čajov sa zbierajú celé alebo drvené. Čerstvé listy šíria trošku horkastú korenistú vôňu. Kvety sú fialové a vytvárajú prasleny.

Kedy zbierať šalviu?

Aby bol účinok čo najväčší, je potrebné bylinky šalvie zbierať na poludnie a v období krátko pred kvitnutím od mája do júla, ale aj v období jesene, najmä v septembri.

Vďaka svojim horkým látkam šalvia lekárska pomáha zlepšovať trávenie a zároveň znižuje hladinu tuku v krvi. Účinok šalvie je významný aj pri pálení záhy alebo nadúvaní. Vo forme kloktadla alebo počas žuvania, ideálne čerstvej byliny, má protizápalové účinky. Bylinka zmierňuje zápal v ústnej dutine, hrdle alebo zuboch.

Pri intenzívnom potení šalvia pomáha v gynekológii pri návaloch najmä počas menopauzy, ale aj na potlačenie nežiadúceho potenia. Popri levanduli je jedinou liečivou rastlinou, ktorá pomáha pri nadmernom alebo nočnom potení.

 

ŠALVIA LEKÁRSKA sa osvedčila aj pri dermatitídach, teda zápalových ochoreniach kože. Rozmliaždený šalviový list alebo záparové vrecúška namočené v šalviovom výluhu sa prikladajú na postihnuté miesto na koži.

Príprava čaju:

Čerstvú alebo sušenú šalviu zalejeme 1 šálkou vriacej vody.
Bylinku lúhujeme prikryté 5 minút, aby sa zachovali vonné silice a neunikli po vylúhovaní. Skondenzovanú paru vylejeme naspäť do hrnčeka, aby sme neprišli o pozitívne aromatické látky.
Pre silnejší účinok trieslovín pri potení alebo zapálenom hrdle je potrebné lúhovať až 10 minút.
Čaj je vhodné piť vlažný, nie horúci.
Pripravujeme ho vždy čerstvý, bezprostredne pred použitím.
Bylinkový čaj so šalviovým výluhom užívame 1-2 krát denne.

Príprava obkladu alebo kloktadla:

Opäť zalejeme 1 šálkou vriacej vody čerstvú alebo sušenú šalviu.
Bylinky lúhujeme prikryté 10 minút a scedíme. Odvarom kloktáme ústnu dutinu alebo ošetríme postihnuté miesto obkladmi so záparovými vrecúškami namočenými v odvare.

FYTOPHARMA šalvia lekárska kvet
Späť na Blog