Späť na Blog
FYTOPHARMA schizandra plod

Pôvodnou domovinou tejto popínavej rastliny je ďaleká Ázia. V našich končinách je pomerne málo rozšírená a hlavne nedocenená. Ale ak hľadáte zaujímavú popínavú rastlinu na vašu pergolu alebo treláž, tak Schizandra je tou správnou voľbou a okrem svojej krásy vám poskytne aj svoju liečivú silu. Pre liečivé účinky sa využíva celá rastlina, ale najmä jej plody, ktoré sú veľmi podobné našej červenej ríbezli.

Schizandre sa hovorí aj rastlina 5 chutí, pretože keď sa plody požujú, chutia zároveň sladko, kyslo, horko, slano a štipľavo. Zo sušených listov (aj čerstvých) sa pripravuje povzbudzujúci čaj, z plodov chutný džem, kompót, tinktúra alebo aj domáce víno. Drogy zo Schizandry obsahujú éterické oleje, sacharidy, väčšie množstvo organických kyselín. Najviac však tvoria kryštalickú látku schizandrin, ktorá posilňuje imunitný systém, pôsobí povzbudivo na nervový systém a pamäť. Schizandrin napomáha tráveniu a pôsobí tonizačne na pečeň, pľúca a obličky. Zároveň pôsobí stimulačne na centrálny nervový a srdcovocievny systém, pomáha normalizovať neurohumorálnu nerovnováhu v klimaktériu.

Schizandra svojimi účinkami dopĺňa základné energie tela, pri únave a malátnosti. Naviac odstraňuje ospalosť a prinavracia pocit sviežosti, aj preto sa používa na zachovávanie mladosti a zvyšovanie sexuálnej sily.Recept
:
tinktúra (1 diel drogy :  5 dielom 95 % alkoholu) sa podáva 20-30 kvapiek denne pred jedením alebo 4 hodiny po jedle a to celkom 1-3 x denne.

Späť na Blog