Späť na Blog
lipa malolistá (malvaceae) prechladnutie, dýchacie cesty, čaj pre deti

Tradične sa zápar z kvetov lipy odporúča na zmiernenie príznakov prechladnutia. Kvety lipy sú tak často súčasťou mnohých čajovín na podporu dýchacích ciest. Výhodou je, že doposiaľ neboli zaznamenané žiadne vedľajšie, či nežiaduce účinky. Kvety lipy sú obľúbeným prostriedkom pri prechladnutí v mnohých krajinách.

Tilia cordata Mill., lipa malolistá (Malvaceae) patrí medzi dreviny s jednoduchými listami a kvetmi usporiadanými po 5 až 14 v súkvetí s typickým listeňom. Voňavé, žlto sfarbené kvety obsahujú silicu (0,1 %). Jej hlavnými zložkami sú monoterpény citrál, cintronelál, citronelol, limonén, nerol, α-pinén, terpineol. Flavonoidy sú zastúpené derivátmi kvercetínu, myricetínu a kempferolu. Obsahujú tiež triesloviny, slizy a piperidínové a dihydropyrolové alkaloidy (tiliín A, tiliamín B, tiliacetín A).

Ako uvádza nedávno publikovaná turecká štúdia (Turkish Journal Of Pharmaceutical Sciences, 2023), najbežnejším bylinným čajom, ktorý pripravovali rodičia svojim deťom pri infekciách dýchacích ciest bol čaj z kvetov lipy, do ktorého väčšinou pridávali med. Do tejto štúdie bolo zahrnutých 250 detí do 17 rokov. Prevahu tvorili detí vo veku od 3 do 6 rokov. Autori štúdie však dodávajú, že rodičia by sa mali vždy poradiť s pediatrom, alebo lekárnikom o správnom užívaní prírodných produktov u detí.

Pri prvých príznakoch prechladnutia sa kvet lipy často odporúča v kombinácii s kvetom bazy čiernej.

 

AUTORKY ČLÁNKU:
doc. PharmDr. Silvia Bittner Fialová, PhD.
PharmDr. et Mgr. Elena Kurin, PhD.

Použitá literatúra je dostupná u autoriek článku.

lipa
lipa
Späť na Blog