Späť na Blog
FRYTOPHARMA zdravy spanok

V súčasnosti sa poruchy spánku prejavujú u viac ako 30%  populácie a častejšie práve u žien. Vieme však, že je dôležitý zdravý spánok. S krátkodobou nespavosťou sa stretne vo svojom živote asi každý. A práve stres je v mnohých prípadoch príčinou nespavosti. Môže ísť o pracovný aj rodinný, zdravotné problémy alebo rôzne životné situácie, ktoré sa vymykajú bežnému životu.  Spánok ovplyvňuje tvorbu hormónov a zároveň komplexnú regeneráciu – ozdravenie organizmu.

SPÁNOK JE PRE ZDRAVIE NEVYHNUTNÝ

V marci máme až dva sviatky, ktoré vznikli práve preto, aby sa zvýšilo povedomie o spánkových poruchách, nespavosti a celkovo o dôležitej úlohe kvalitného spánku v našom živote. Prvým je Svetový deň spánku, ktorý pripadá na posledný piatok pred jarnou rovnodennosťou. Z tohto dôvodu sa jeho dátum každý rok mení. Druhým sviatkom je Medzinárodný deň zdravého spánku. Oslavuje sa každý rok v prvý jarný deň, teda 21. marca.

RADY PRE DOBRÝ ZDRAVÝ SPÁNOK
🌱 Choďte spať a vstávajte približne v rovnakom čase. Ideálne je spať okolo 7 – 8 hodín denne.
🌱 Nejedzte pred spaním ťažké jedlá a nepite nápoje s obsahom kofeínu. Posledné jedlo by sme mali konzumovať viac ako 2-3 hodiny pred spánkom.
🌱 Obmedzte modré svetlo (svetlo s nízkou vlnovou dĺžkou a vysokou energiou). Vlnovú dĺžku okolo 400 – 500 nm vyžaruje takmer všetka elektronika. Nepoužívajte preto mobilný telefón či počítač pred zaspávaním. Radšej si zoberte knihu a čítajte.
🌱 Nešportujte tesne pred spaním, vhodnejšia je pokojná prechádzka na čerstvom vzduchu.
🌱 Obmedzte stres. Neriešte problémy nahromadené počas dňa. Sústreďte pozornosť na pozitívne myšlienky, pomôže aj malá meditácia. Najjednoduchšie je si pred spánkom zrekapitulovať všetky pozitívne zážitky uplynulého dňa. Tieto sú dôležité pre naštartovanie myšlienok, ktoré nám ovplyvňujú kvalitu spánku a naše sny.
🌱 Bylinky – medovka, ľubovník, rumanček či levanduľa pôsobia upokojujúco.
🌱 Nezabudnite vetrať. Čerstvý okysličený vzduch a primeraná teplota spálne ovplyvňujú hĺbku spánku.

Ak sa problémy so spánkom týkajú aj Vás, alebo by ste si ho chceli len trocha zlepšiť, vyskúšajte kapsuly s obsahom rastlinných extraktov MELATON.

medovka lekárska

Späť na Blog