Zelený čaj poznali už pred tisíckami rokov starí Číňania. Približne od roku 800 n.l. ho začali používať aj Japonci, ktorí pomocou neho liečili rôzne choroby a neduhy. Má zelený čaj naozaj blahodárny účinok pre ľudský organizmus?
V zelenom čaji sa nachádza množstvo prospešných látok, ktoré z neho robia ‘zázračný nápoj’.
Catechin (Tannin)
Catechin, nazývaný aj Tannin je bioflavonoid, ktorý má antibakteriálne aj antioxidačné účinky. Zamedzuje rastu rakovinotvorných buniek, znižuje hladinu cholesterolu v tele, čistí upchaté cievy a tepny, a tým umožňuje hladký prietok krvi. Niektoré štúdie preukázali, že catechin môže pomáhať predchádzať mŕtviciam, srdcovým infarktom, krvným zrazeninám, a dokonca srdcovým ochoreniam. Čajové lístky produkujú catechin, aby sa chránili pred ultrafialovým žiarením. Obsahujú ho všetky japonské čaje, najviac však tie, ktoré sú pestované na priamom slnečnom svetle. Táto látka sa najlepšie uvoľňuje vo vode pri teplote okolo 75-80°C.
Odstraňovanie voľných radikálov
Voľné radikály sú silným oxidačným činiteľom v tele, spôsobujú mnoho chorôb medzi nimi aj starnutie a tvorbu vrások. Vznikajú pri vystavovaní ultrafialovému žiareniu, a tiež pri starnutí, fajčení aj pri prílišnom pití alkoholu. Ak chcete odstrániť voľné radikály, ktoré sa vo vašom tele vytvárajú, jedzte potraviny, ktoré majú silný antioxidačný účinok. Medzi dobre poznáme antioxidanty patria catechin a Vitamín C. Ich zdrojom sú japonské zelené čaje.
Redukcia cholesterolu
Je známe, že prílišné množstvo cholesterolu spôsobuje artrózu, srdcové záchvaty a mŕtvicu. Ale nie všetky druhy cholesterolu škodia zdraviu. HDL cholesterol má pozitívne účinky na zdravie človeka, zatiaľ čo LDL cholesterol zdraviu škodí. Príliš veľa LDL cholesterolu môže spôsobiť v tele okysličovanie buniek, čo vedie k artróze. Catechin, ktorý je obsiahnutý v japonských čajoch, zabraňuje vytváraniu škodlivého LDL cholesterolu, a preto je vhodnou prevenciou proti artróze, okrem toho ale pomáha zvyšovať obsah zdraviu prospešného HDL cholesterolu v tele.
Redukcia tukov
Mnohé štúdie dokázali, že pitie čajov obsahujúcich catechin podporuje spaľovanie energie u ľudí aj u zvierat. Tiež redukuje tuky v tele a zažívacom systéme. Je dokázané, že catechin pohlcuje škodlivé látky v pečeni a podporuje metabolizmus.
Antibakteriálne a sterilizačné účinky
Catechin má silné antibakteriálne a sterilizačné účinky na mikróby a baktérie. Je účinný proti vírusovým ochoreniam a tiež sa dá použiť ako prevencia proti infekciám.
Antivírusové účinky
Štúdie dokázali, že catechin tiež chráni pred vírusovými ochoreniami. Popíjanie japonských čajov je vhodnou prevenciou proti chrípke a bežným nachladnutiam ako angína, kašeľ, či upchatie nosových dutín. Pomáha zmierňovať príznaky týchto chorôb. Zmierňuje alergie. Ďalšou vlastnosťou catechinu je zmiernenie príznakov alergií vrátane svrbenia a kýchania.
Ústna starostlivosť
Šálka japonského čaju po jedle predchádza množeniu baktérií, ktoré spôsobujú choroby ako paradentóza či zápach z úst. Catechin efektívne chráni ústnu dutinu. Znižuje množstvo kyselín v ústach, ktoré ničia zubnú sklovinu. Tiež udržuje vaše zuby silné a zdravé.
Theanín (teanín)
Čaj je jediná rastlina, ktorá produkuje amino acid teanín známy tiež ako teanín alebo L – teanín. Theanín stimuluje alfa mozgové vlny, ktoré sú spojené s relaxáciou, ale zároveň udržujú človeka v bdelom stave. Pomáha uvoľňovať myseľ a zrýchľuje reakcie človeka. Kým catechin chutí trpko, teanín je sladký. Tieto dva prvky vytvárajú perfektne vyváženú chuť čaju. Opätovné pokusy dokázali, že teanín má pozitívne účinky na myseľ a zlepšuje pamäť. Pokusy ďalej ukázali, že alfa vlny vzrastajú 40 minút po konzumácii theaninu. Ľudia môžu brať ako výhodu to, že hoci sa rozhodnú relaxovať, ich mozog funguje rovnako výkonne, ako keby pracovali.
Skúste si dať šálku zeleného čaju 40 minút pred prácou či učením. Nebudete veriť ako môže byť šálka zeleného čaju, ktorý obsahuje toľko kofeínu, tak upokojujúca! Theanín zmierňuje efekt kofeínu, ktorý spôsobuje podráždenosť či nervozitu, a upokojuje myseľ. Theanín sa uvoľňuje pri vysokých aj pri nízkych teplotách.
Vitamín C
Vitamín C, catechin a vitamín E pracujú spoločne na posilnení imunitného systému. Tieto tri živiny tiež dopomáhajú ku kráse vašej pokožky, pretože redukujú chyby pokožky, vrásky a poškodenia slnkom. Vitamín C, ktorý sa vyskytuje v zelenom čaji najčastejšie, je rozpustný vo vode a teplo, ktoré sa uvoľňuje pri príprave čaju, neznižuje jeho účinnosť.
Kofeín
Nemenné množstvo kofeínu v zelenom čaji zvyšuje schopnosť koncentrácie, bdelosť a energiu. Tiež dopomáha k chudnutiu, vďaka stimulácii organizmu a jeho miernym diuretickým účinkom.
Bioflavonoidy
Bioflavonoidy obsiahnuté v zelenom čaji majú pozitívny účinok na zuby a ďasná. Ak chcete zamedziť tvorbe baktérií v ústnej dutine prípadne nepríjemnému zápachu z úst, stačí si vykloktať ústa zeleným čajom po vyčistení zubov.
Minerály
Okrem iného je čaj bohatý na minerály, obsahuje napríklad mangán, draslík a vápnik, čo pomáha okysličovať krv, regulovať srdcový tep, a tiež budovať silné kosti a zuby.
Lístky zeleného čaju môžete využiť aj na iné účely. Zelený čaj má prekvapujúci dezodoračný účinok, lístky môžete využiť ako dezodorant. Použité čajové lístky môžete po vysušení zapáliť ako vonnú tyčinku, príjemne prevonia vašu izbu. Môžete pomocou nich odstrániť aj zápach z vašich topánok – na určitý čas do nich vložte usušené čajové lístky. Využiť ich môžete aj v kuchyni, potieraním vlhkými lístkami odstránite zápach kuchynského náradia.